خانه / طب سوزنی و بیماری / تاریخچه طب سوزنی

تاریخچه طب سوزنی

طب سنتی چینی از قدیمی‌ترین و شناخته‌شده‌ترین مکاتب طب سنتی جهان است که امروزه سازمان جهانی بهداشت آن را به عنوان یک روش درمانی برای بسیاری از بیماری‌های مزمن و صعب‌العلاج تائید کرده و بسیاری از مراکز معتبر علمی دانشگاهی دنیا بر تاثیرات درمانی آن تاکید کرده‌اند، به عنوان مثال در مطالعه‌ای که دولت استرالیا انجام داده و منتشر کرده است، طب چینی در درمان ام اس , سرطان , دیابت , نازایی و بیماری های مزمن صعب‌العلاج موفق‌تر از روش‌های طب رایج است.

طب چینی، سنتی است که به ۵۰۰۰ سال پیش بازمی‌گردد و برای حفظ سلامتی و جلوگیری از بیماری‌ها از طبیعت کمک می‌گیرد. در طب چینی همیشه تاکید روی کل وجود شخص (ذهن، بدن و روح) است تا این‌که فقط روی بخشی از بدن باشد که خوب عمل نمی‌کند. دیدگاه این روش مبتنی بر این مسئله است که فرایندهای بدن انسان به هم وابسته هستند و دائماً با محیط اطراف تعامل دارند. بنابراین این روش درمانی، برای پیشگیری، مبارزه و درمان بیماری‌ها به دنبال ناهماهنگی در بدن و محیط اطراف آن می‌گردد. این طب نه تنها روی زندگی درونی شخص تمرکز می‌کند بلکه زندگی بیرونی او را نیز که شامل روابطش با مردم و محیط می‌شود، در بر می‌گیرد. بیماری نشان از عدم تعادل زندگی دارد.

طب سوزنی از قرن ها پیش به عنوان یک سیستم درمانی در فرهنگ چین و آسیای شرقی استفاده می شد. در آن زمان، سوزن ها از سنگ یا استخوان ساخته می شد و به آن Bian به معنی ابزار تیز و باریک برای درمان می گفتند. در عصر برنز، سوزن های برنزی و آهنی جایگزین آن ها شد و امروزه به طور عمده از فولاد ضد زنگ برای ساخت سوزن های طب سوزنی استفاده می شود. اولین متون درباره طب سوزنی به زمان امپراطور زرد، Nei Jing و به نام کتاب کلاسیک طب داخلی مربوط می شود. این کتاب به سال ۲۰۴ تا ۳۰۵ قبل از میلاد بر می گردد و شامل دو بخش است. بخش دوم به طور عمده به طب سوزنی و توصیف کانال های انرژی، رابطه آن ها با اندام های مختلف، انواع سوزن ها، عملکرد نقاط طب سوزنی، انواع انرژی چی (Qi)، تکنیک های طب سوزنی و محل ۱۶۰ نقطه طب سوزنی پرداخته است.

از سال ۲۶۰ تا ۲۶۵ بعد از میلاد، پزشک معروف Huang Fu Mi، همه ادبیات کهن را به صورت متون کلاسیک سازماندهی کرد. حاصل، کتابی ۱۲ جلدی بود که در آن ۳۴۹ نقطه طب سوزنی را توصیف کرده بود. این کتاب یکی از متون تاثیر گذار در تاریخ طب چینی و طب سوزنی است. به تدریج طب سوزنی توسعه پیدا کرد اما محبوبیت آن در اوایل قرن ۲۰ ام، با گذر نسل ها و به دلیل افزایش نفوذ غرب روی چین، کم رنگ تر شد. با این حال و با وجود شرایط سخت حاکم، نقش طب سوزنی در حفظ سلامت ارتش در سال های ۱۹۳۵-۱۹۳۴ چشمگیر بود. در سال ۱۹۵۰، Mao بکارگیری ترکیبی از طب سنتی چینی را با طب غرب و طب سوزنی در بسیاری از بیمارستان ها پایه گذاری کرد. در اواخر دهه ۵۰ و ۶۰، تحقیقات در زمینه طب سوزنی با مطالعات بیشتر بر روی متون کهن و بررسی اثرات بالینی طب سوزنی بر بیماری های مختلف، ادامه پیدا کرد. در اوایل دهه ۱۹۰۰ طب سوزنی به دنیای غرب راه یافت. از سال ۱۹۷۰ تاکنون تحقیق درباره طب سوزنی همواره نقش مهمی در سیستم پزشکی چین داشته است. در همین دوران، طب سوزنی در آمریکا نیز توسعه یافت. اما چین همواره در همه زمینه های طب سوزنی و اثرات بالینی آن پیشتاز بوده است.

درباره‌ی iranoteb

Check Also

طب فشاری و کمر درد

طب فشاری یک روش درمانی باستانی در درمان بسیاری از مشکلات و بیماری ها میباشد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *