خانه / طب سوزنی و بیماری / دسته بندی مریدین در طب سوزنی

دسته بندی مریدین در طب سوزنی

برای دسته بندی مریدین در طب سوزنی شیوه های متفاوتی استفاده میشود . یکی از این روش ها , دسته بندی بر اساس انرژی یین و یانگ میباشد. بر اساس این روش بعضی از کانال ها و مریدین ها مربوط به انرژی یین و بعضی حامل انرژی یانگ میباشند . در این سیستم ,کانالهای پرایمری مریدین نیز هم به صورت جفت جفت شده گروه بندی می شوند، هر یین به یک کانال  خاص یانگ همراه است.  به عنوان مثال، ریه با روده بزرگ، طحال با معده، قلب با روده کوچک، کلیه ها با مثانه، و کبد با صفرا که در جدول زیر بیان شده است.

روش دیگر برای طبقه بندی کانالهای انرژی و  دسته بندی مریدین در طب سوزنی,  بر اساس محل اصلی این کانال و نقطه انتهایی خود در بدن میباشد . شش عدد از  کانالهای انرژی در بخش بالایی بدن واقع شده، و شروع و یا پایان بر روی انگشتان دست و همینطور شش عدد از  کانالهای انرژی دیگر در بخش پایین تر از بدن قرار گرفته و در پایان و یا شروع در انگشتان پا واقع شده است که در جدول زیر میتوانید مشاهده نمایید .

از دیگر روشهای دسته بندی , می توان به طبقه بندی کانال انرژی و مريدين بر اساس ساعت بیو لوژیک بدن و گردش انرژی چی در زمان های مشخس در بدن میباشد . جریان انرژی با مریدین ریه ها آغاز می شود و چرخه آن  با کبد کامل میشود, به همین علت است که پزشکان سنتی چین بر این باورند که جریان انرژی چی با ریه آغاز می شود، درست مثل کودک تازه متولد شده که اولین کار حیاتی آن تنفس کردن است .

درباره‌ی iranoteb

Check Also

طب فشاری و کمر درد

طب فشاری یک روش درمانی باستانی در درمان بسیاری از مشکلات و بیماری ها میباشد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *