خانه / طب سوزنی و بیماری / روح (SHEN) در طب چینی

روح (SHEN) در طب چینی

شن  SHEN  می تواند به عنوان “روح” یا “ذهن” ترجمه شده، و دلالت بر آگاهی ما، عملکرد ذهنی، سلامت روان، نشاط، و حضور ما در این جهان هستی است.
در طب سنتی چین بر این باورند که شن در قلب، جایی که در آن در طول شب به خواب میرود در نتیجه اگر شن مختل شود، ممکن است بی خوابی به وجود آورد . به طور خاص میتوان گفت که شن به خون در عروق وابسته است (بخشی از سیستم قلب) وتوسط خون تغذیه می شود. بنابراین، در آسیب شناسی TCM کمبود خون منجر به عدم تغذیه مناسب شن میشود و به آن آسیب میزند.

گفته می شود شن در چشم قابل مشاهده و متمرکز شده است. در نتیجه کسانی که از روح یا همان شن سالمی برخوردار هستند چشمانی براق و درخشان همراه با شادابی دارند .آشفتگی در روح , ذهن و به قول چینیها همان شن منجر به تغیر حالات چشم و خستگی در آن میگردد به طور مثال کسانی که با مشکلات عاطفی دراز مدت مانند طلاق و یا خیانت و یا پس از شوک جدی مانند از دست دادن عزیزان روبرو میشوند چشمان آنها دچار تغیر میشود که این همان نشان بر آشفتگی در روح و ذهن و شن افراد میباشد.

شن و یا روح سالم در بدن انسان بستگی به قدرت ذات ذخیره شده در کلیه ها و انرژی چی تولید شده توسط طحال و معده دارد. بنابراین، شن وابسته به جینگ دوران بارداری  و جینگ پس از زایمان است. اگر در بدن انرژی چی سالم باشد، شن تغذیه می شود. همانطور که در بالا ذکر شد، شن در رگ های خونی زندگی می کند، بخشی از سیستم قلب در  TCM میباشد.

درباره‌ی iranoteb

Check Also

طب فشاری و کمر درد

طب فشاری یک روش درمانی باستانی در درمان بسیاری از مشکلات و بیماری ها میباشد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *